A nyúl kinti tartása

 

Mely nyulak alkalmasak a kinti tartásra?

Megfelelő körülmények között bármelyik nyuszit lehet kint tartani, legyen az törpe vagy óriás, hosszú vagy rövidszőrű. Ami nagyon fontos, a fokozatosság, tehát a kellemes szobahőmérsékletből ne rögtön a téli fagyba vagy a nyári hőségbe tegyük ki! Fülesünket átköltöztetni tavasszal vagy augusztus végén érdemes. Azonban ha éppen tél van és nem szeretnénk még hónapokat várni, akkor is van megoldás. Az állatnak válasszunk ki egy külön helyiséget, ahol fokozatosan, a kinti-benti hőmérsékletkülönbségtől függően 1-2-3 nap alatt teljesen lekapcsoljuk a fűtést. Utána nappalra kinyitjuk az ablakot, következő alkalommal már éjszakára is, s néhány nap múlva teljesen ki is helyezhetjük az udvarba. Nyáron, kánikulában kiköltöztethetjük egyik napról a másikra, de akkor egy ideig különösen oda kell figyelnünk rá!

Minden nyúl esetében, de legfőképp a különleges bundájúaknál és a kistestűeknél a legjobb az, ha pici korukban szoktatjuk ki őket, de felnőtt állat esetében is lehetséges.
A nagyon gyenge (betegség vagy öregség miatt) állatokat azonban sohase tegyük ki a téli fagyba!
A hőség és fagy átvészeléséről lejebb olvashatsz!

Mekkora területre van szükség?

A nyulak mozgásigénye a macskáékhoz hasonló, mégis velük ellentétben ők ketrecekbe vannak zárva. Hogy ennek ellenére igényeiket ki tudják elégíteni, és ezáltal boldog, egészséges, kiegyensúlyozott életet élhessenek, a következő ketrecméretek minimum ajánlottak:

A ketrec magassága akkora kell, hogy legyen, hogy a nyúl kényelmesen két lábra tudjon állni benne. 


Hol legyen a ketrec?

Lehetőleg jól látható helyre tegyük, nem túl messze a háztól, mert a ragadozók (pl. rókák) többsége nem merészkedik közel hozzánk, valamint a mi dolgunkat is megkönnyíti, legfőképp télen. A ketrec ott legyen, ahol mindig lesz árnyékos és napos oldala is. Télen a nyulaknak szükségük van a napsütésre, nyáron pedig az árnyék életmentő lehet! A legjobb közvetlenül egy fa vagy nagyobb bokor mellé tenni, ám ez a szempont nem olyan lényeges, ha az építés során mi magunk alakítunk ki árnyékolt részeket. Továbbá gondoskodjunk még arról is, hogy nyuszink ne legyen túl közel az utcához. Ha például közvetlenül az utca melletti kerítéshez állítjuk a ketrecet, a hangos autók vagy járókelők állandó stressz allatt tartják majd. Figyeljünk a lopásokra is! Amennyiben az utcáról jól átható, hogy nyulat tartunk, könnyen elvihetik.


A ketrecet alulról is biztosítani kell?

A válasz igen. Miért? Azért, hogy nyuszink ne tudja kiásni, más állat (pl. róka, vakond) pedig beásni magát. Ne feledjük, a házinyulak az üregi nyulak háziasított formái, ásásra specializálódtak!
Több módon is biztosíthatjuk a ketrecet:


A ketrecet felülről is biztosítani kell?

Természetesen igen, hiszen a ragadozók (pl. nyest) könnyedén átmásznak a ketrec oldalán, ha nyuszinkra fáj a foguk. Célszerű a teljes felületet lefedni dróttal, fával, cseréppel vagy egyéb tetőnek megfelelő anyaggal. A háló, a textilanyag nem tartja vissza az éhes ragadozókat! Aki mégis nyitott tetőt szeretne, az biztosíthatja a ketrecet egy magas (2m+) kerítéssel, aminek a tetejére egy min. 50 cm széles sávban, 30 fokban kifelé állított elektromos kerítést vagy csúszós lapot (pl. fém, műanyag) tesz. Ez azonban nem védi meg nyuszinkat az esetleges ragadozó madaraktól (pl. rétisas, egerészölyv).


Melyik talaj a legmegfelelőbb?

Mindegyik talajtípusnak van előnye és hátránya is. A legjobb választás az, ha többféle anyaggal burkoljuk ketrecünk alját.


Miből érdemes a ketrecet építeni?

Általában a nyúlketrec két fő alapanyagát fa (lap, deszka, léc) és rács alkotja, csak kevés helyen (pl. tető) használunk mást.


Hogyan építsem a ketrecet?

Legyen a ketrecnek egyaránt napos és árnyékos része is, valamint nyuszinknak egy viszonylag nagyobb helye, ami teljesen védett a nedvességtől, az esőtől, hótól, széltől. Rossz idő esetén is szükségük van mozgástérre. Ha van rá lehetőségünk, jó megoldás a ketrecet összekötni például egy fészerrel. Amennyiben ezt nem tudjuk megoldani, a ketrec egy részét mindenképp szükséges tetővel fedni, ami alatt esőben is anélkül futkározhatnak, hogy sárban tocsognának és eláznának. A tető sohase vízszintesen, mindig egy kisebb szögbe állítva legyen, hogy a hó, a levelek, az összegyűlt víz ne álljon rajta, mert akkor beszakadhat! Ezenkívül 1-2 oldalról a ketrec legyen teljesen zárt, ne rácsos!
Érdemes a ketrecet a talajhoz biztosítani, mert volt már rá példa, hogy egy 12 m²-es kerti házikót a szél felkapott és áthelyezett a szomszédba! Legfőképp azoknál a ketreceknél ajánlott, amik nem túl nehezek és/vagy zárt oldalúak, a szelet nem engedik át. Rögzíthetjük talapzathoz, betonhoz megfelelő méretű sarokvasak segítségével, használhatunk a sarkoknál földbe vert horonyt, vagy a sarokléceket, cölöpöket le is betonozhatjuk.
Sokszor lehet hallani, hogy a nyuszi menedékhelyét szigetelni kell, hogy ne fagyjanak meg. Nos, ez nem igaz. A szigetelt házikókban nyáron akkora hőség van, hogy használhatatlanná válik. A táplálékot és a vizet sem szabad ide tenni. Nyirkos, emiatt könnyen megindul a penészképződés, ami egészségtelen nyuszink számára. Szóval teljesen fölösleges, csak gondot okoz. A nyulak a hidegre nem túl érzékenyek, annál inkább a hőségre. Nem az alacsony hőmérséklettől kell őket védeni, hanem a huzattól és a csapadéktól.
Az ajtókhoz szükségünk lesz zsanérokra. Ajánlott lakattal zárni, mert sajnos gyakoriak az állatlopások is.
Ha az alkotóelemeket (pl. nyúlház) nem megvásároljuk, hanem mi magunk barkácsoljuk, nagyon fontos, hogy előtte mindent alaposan megtervezzünk. Pontosan számoljuk ki, mihez mennyi anyagra lesz szükség, és annál egy picivel többet vegyünk. Ne hasraütés alapján fogjunk bele! Gondoljuk át, milyen sorrendben építsük a nyuszilakot, hogy minden részéhez kellően hozzáférjünk, mit hogyan, mivel fogunk rögzíteni, meg van-e hozzá minden szükséges kellék. A lépéseket célszerű leírni egy papírra is!
Ha szükséged lenne segítségre, írj nyugodtan a kérdések-válaszok témakörben! Nem egy ketrecet építettem már, nem is egy hibát vagy fölösleges lépést követtem el közben. Talán el tudnálak látni néhány jó tanáccsal!
 

Hogyan rendezzem be?

Az egyik legfontosabb berendezési tárgy a menedékhely. Több kisebb-nagyobb házikót is elhelyezhetsz a ketrecben, a nyuszik szeretik a búvóhelyeket. A legjobb, ha lapostetejű, amire felugorhat és nézelődhet. A magaslatokat szintén kedvelik. Minimum egy házikó teljesen időjárásálló legyen, s kellő nagyságú ahhoz, hogy kényelmesen elfekhessen benne. A búvóhelyekhez tartoznak a különböző csövek is, amik szintén nagyon kedveltek a nyulak körében.
Szükségünk lesz továbbá etetőre, itatóra és szénatartóra. Itatónak, épp úgy, mint etetőnek is, egy nagy, stabil, nehéz tál a leginkább megfelelő, nem a golyós önitató (Táplálkozás -> Itatás), míg a szénatartónál rengeteg választási lehetőségünk van. Vehetünk boltban vagy készíthetünk mi magunk is megfelelőt. Lehet fából, fémből, műanyagból, de akár lyukacsos zsákként textilből is. Az első két variáció a leginkább ajánlott. Lehet a földön állítva, de lóghat a tetőről vagy a ketrec oldalán is. Amire figyeljünk, hogy lehetőleg legyen teteje, mert sokszor a nyulak ágyként tekintenek a szénatartóra, s belefekszenek, beleugranak. Ekkor egyrészt kiszóródik, másrészt összekoszolódik és sok füles nem hajlandó már megenni, valamint beleakadhat a lába, ami sérülésekhez vezethet. Továbbá olyat válasszunk, melyből nyuszink könnyedén tud enni, de a széna mégsem hullik ki.
Egy vagy több sarokba (amit kedvenceink WC-nek tekintenek) helyezzünk alomtálcát, ez megkönnyíti a dolgunkat takarításkor. Lehetőleg egy könnyen tisztítható, műanyag tálat válasszunk, amibe valamilyen nedvességszívó anyagot (pl. pellet, forgács) teszünk. Bővebben erről itt olvashatsz: Egyéb ->Nyúl-WC, szobatisztaság.
A nyulak szívesen ugrálnak fel-le és figyelik magaslatokról a környezetüket, ezért helyezzünk néhány erre alkalmas tárgyat (pl. farönk, asztalka) a ketrecébe. Ezzel aktivitásukat is megnöveljük! Valamint érdemes ásásra szolgáló részt is kialakítani (pl. homokozóláda). További szórakoztató lehetőségekről itt olvashatsz: Egyéb -> Nyúljátékok.
A berendezéshez ötleteket gyűjthetsz, ha megtekinted a galériát, amit az oldal alján találsz!


Hogy védjem meg nyuszim a téli fagytól?

Egy megfelelő kinti ketrecben semmilyen probléma nem történhet a tél során. A nyuszik a hideget sokkal jobban tűrik, mint a nyári kánikulát. Bármelyik fajta nyúl tartható kint egész évben, amennyiben egészséges, nincs legyengülve. 
Egy nyulat ne tartsunk (Miért? Tartás -> Egy nyúl nem nyúl), főleg ne a téli időszakban. A fagyban egy társ elengedhetetlen! Egymáshoz bújnak, testhőjükkel melegítik a másikat. Ráadásul két nyúl aktívabb, mint egy. A mozgás különösen fontos nagy hidegben. Egyrészt kevésbé fáznak, másrészt pedig csak az aktív nyúl marad fitt, jobban bírja az időjárás megpróbáltatásait. Ezért tehát a futkározáshoz alkalmas megfelelően nagy helyet télen is biztosítanunk kell! Szükség lesz egy teljesen időjárásálló részre is a ketrecben, azaz ahol van zárt tető, és lehetőleg 1-2 olalról is fedett, valamint egy menedékhelyre, ahol nyuszink nem csak a csapadéktól, de a széltől is abszolút védve van. Itt kényelmesen el kell férnie, legyen hely enni, inni, pihenni, de ne legyen túl nagy, testhőjével be tudja fűteni és ide behúzódva mindig gyosan felmelegedni. Nagyobb nyúlcsoport esetén több kisebb menedékhely ajánlott. Ha az ajtó rácsos, le kell fedni, hogy ne menjen be a huzat. Ehhez olyan anyagot használjunk, ami nem akadályozza a friss levegő áramlását. Takarjuk le például egy gyapjútakaróval. A menedékhelyre és esetleg még egyes sarkokba szórjunk bőkezűen szalmát, ez kellőképp melegít majd. Néhány nyúl szereti, ha a házikója tele van tömve, s maguk alakíthatnak ki egy búvóhelyet. Fontos azonban, hogy ne legyen nedves, attól nyuszink megbetegedhet és nem is véd a hidegtől. Ha a menedékhely a földön van és nem tudjuk megakadályozni, hogy alulról beszivárogjon némi víz és a szalma nedves legyen, akkor több rétegben kell almot elhelyeznünk. Alulra tegyünk valami jó nedvszívót, pelletet vagy esetleg forgácsot, és erre rá a szalmát. Rendszeresen cseréljük!
Télire kissé változtathatunk nyuszink étrendjén is. A nyulak ősszel elkezdenek több energiadúsabb táplálékot magukhoz venni, hogy egy kis zsírréteget képezzenek, ami a hidegben védi őket. Ilyenkor érdemes étrendjüket egy kis magkeverékkel kiegészíteni, ami segít a hízásban. Persze ne vigyük túlzásba! Hogy mely gabonák javasoltak, arról a táplálkozás részben olvashatsz. Mínusz fokokban ajánlott gyakrabban etetni, mivel a zöldségfélék könnyen megfagynak, akkor pedig kedvencünk már nem tudja megenni. 
Extrém fagyok esetén gondoskodhatunk mesterséges fűtésről is, ha aggódunk nyuszink miatt, bár ez valójában nem szükséges. Mindenesetre alkalmazhatunk melegíthető vagy termo párnát: van, ami árammal működik, van, amit egyszerűen felmelegíthetünk akár a mikróban és kb. 3 órán át fűt. A melegvizes palackok is jók, ezeket ajánlott egy törölközőbe csavarni. Ha van rá lehetőségünk használhatunk infravörös lámpát is. 
Télen a nyulak itatása sokszor gondot okoz, mivel a víz hamar befagy. Nézzük meg, hogyan lassíthatjuk le ezt a folyamatot. Először is szögezzük le, hogy a golyós önitató nem megfelelő télire. Más évszakokban is sok hátránya van (lásd Egyéb -> Önitató vagy tálka?), de télen nyuszink nyelve odafagyhat a fémhez és így sérülésekhez vezethet.  A legjobb egy nagy kerámiatál. Minél nagyobb, annál jobb. Sok víznek tovább tart befagyni. Ha teszünk 2 ping-pong labdát a víz felszínére, szintén lassul a folyamat, mert azok úsznak és a vizet állandó mozgásban tartják. Ez azonban csak meglehetősen nagy itatóknál működik. A tálat lehetőleg fa- vagy más viszonylag jól szigetelő felületre helyezzük. Fém- vagy kőlapon extra gyorsan megfagy a víz. Valószínűleg szükség lesz 2-3 tálra, mikor az egyik befagy, kitesszük a másikat. Addig az elsőt behozzuk, hogy kiolvadjon, majd újra cserélünk. 
Különben kapható melegíthető itató is, ehhez azonban szükség van áramra. Ezek közül olyan tálat válasszunk, aminek a kábele rágásbiztos, vagy tegyük mi magunk azzá.
Állatunkat télen se hanyagoljuk el! Hiába van hófúvás, nekünk akkor is minden nap ki kell mennünk hozzá, gondoskodni róla, megfigyelni, van-e valami változás, kedvencünk esetleg beteg-e. 
Megbetegedés esetén ne hozzuk be a nyuszit a fűtött lakásba! A nagy hőmérsékletkülönbség megterheli a kis beteg szervezetét. Ilyenkor helyezzük át egy nem fagyos, de hideg, fűtetlen helyiségbe (pl. pince, garázs). Mikor felgyógyult, mindenféle probléma nélkül újra kiköltöztethetjük.


Hogyan védjem meg nyuszim a nyári kánikulától?

A nyulak számára a hőség sokkal inkább veszélyes, mint a hideg. Ők nem tudnak izzadni vagy kutyák módjára nyelvüket kilógatva hőt leadni. Ilyenkor csak a fülükben kitágult erek és a megfelelő légzés segít nekik, de lássuk be, ez nem túl sok. Szükségük van ránk is. És hogy mi mit tehetünk?

Ha nyuszink egy forró napon sokáig kedvtelenül, bágyadtan fekszik a ketrecben vagy éppen ellenkezőleg, bolond módjára össze-vissza rohangál, dülöngél, erőteljesen zihál, étvágytalan, túlhevült, esetleg remeg, netán eszméletét veszti, nem ráagál környezetére, valószínű, hogy hőgutát kapott! A lehető leggyorsabban vigyük hűvös helyre, terítsünk rá egy nedves törölközőt! Próbáljuk itatni! Ha magától semmiképp nem iszik, egy tiszta pipettával vagy fecskendővel juttassunk folyadékot a szervezetébe! Ha az eset súlyosabb vagy a nedves törölközőtől nem lesz jobb, fektessük a nyuszit egy tálba, amibe kb. 1 cm magasságig hűvös (nem túl hideg) vizet töltünk. Ha nem javul hamar a helyzet, vigyük állatorvoshoz! A hőgutában szenvedő állat könnyen elpusztulhat!

 

Asztali nézet